Tkanina wiskozowa

Do powstania wiskozy używa się surowców pochodzenia naturalnego. Korzysta się z celulozy występującej w sośnie, buku czy też świerku. Jednak otrzymuje się ją ostatecznie dzięki licznym procesom chemicznym, dlatego też nazywa się ją włóknem sztucznym. Warto jednak mieć świadomość jej naturalnego pochodzenia. To skłania wiele osób do tego, aby chociaż w ramach próby zakupić jedno ubranie wykonane właśnie z wiskozy.

Jakie zalety posiada wiskoza?

Wiskoza jest materiałem, który posiada naprawdę sporo różnorodnych zalet. Przede wszystkim to materiał lekki i przewiewny. Jest ona także delikatna i miła dla skóry. Bardzo dobrze chłonie wilgoć. Te kilka cech sprawia, że dobrze sprawuje się ona przede wszystkim latem, gdy dominują wysokie temperatury. Ochładza nieco ciało, skóra się w wiskozie nie poci i można czuć się naprawdę komfortowo.

Jest to również materiał, który nie toleruje zbyt wysokich temperatur. Najlepiej zatem nie prać jej w zbyt gorącej wodzie i nie poddawać zbyt często działaniu żelazka. Jeśli mamy uprane ubranie z wiskozy, dobrze jest je rozprostować i suszyć na płasko. Wówczas nie powstaną zbyt duże zagniecenia. Jeśli nie chcemy mieć z tym dużego problemu, warto postawić na dżersej wiskozowy. Ma wszystkie zalety tego materiału, jednak szybko rozprostowuje się na ciele i praktycznie nie wymaga żadnego prasowania.

Jeśli nie lubimy zbytnio prasować ubrań, to dobrze kupować wiskozowe sukienki czy też bluzki w jakiś delikatny wzór. Wówczas zagniecenia nie będą aż tak bardzo widoczne.

Niektóre osoby porównują wiskozę do jedwabiu. Oczywiście jest to tylko poniekąd trafne porównanie. Wiskoza jest delikatna i przyjemna, jednak jedwab uznaje się za tkaninę najszlachetniejszą i ma on zdecydowanie lepsze właściwości. Niemniej jednak na co dzień bardziej sprawdza się wiskoza, będąca użytkowym materiałem.

Jak obchodzić się z wiskozą?

Wiskoza lubi się gnieść, dlatego warto suszyć ją w odpowiedni sposób. Nie może być także prana w wysokich temperaturach. Tak naprawdę są to jedyne wymagania tego materiału. Warto nadmienić także, że jest niezwykle trwała i kolory nie spierają się nawet po wielu praniach. Jest także nieco elastyczna, dlatego sukienki i bluzki po dłuższym czasie nie tracą również fasonu. Oczywiście dobrze jest dbać o wiskozę mimo wszystko, nawet jeśli znosi ona „wiele”.

W wielu sklepach można nabyć tkaninę wiskozową. Warto szukać jej między innymi pod tym adresem: https://www.pinsola.pl/tkaniny/tkanina-wiskozowa. Dostępna jest ona w tym sklepie w licznych kolorach, posiada również ciekawe wzory.