kamperem w góry

Jazda po górskich drogach z przyczepą kempingową lub kamperem jest nie tylko trudna, ale na niektórych wąskich przełęczach – wręcz niemożliwa. Zanim zdecydujesz się wybrać na objazdową wycieczkę, musisz dobrze poznać trasę i zaplanować wszystkie punkty postojowe. Nie możesz zaparkować kampera i spędzić nocy w dowolnym miejscu. Pamiętaj, że noclegi mogą odbywać się wyłącznie w wyznaczonych punktach, dlatego tak ważne jest prześledzenie aktualnych mapek i folderów dla turystów. Oprócz ogólnych zasad ruchu drogowego, w przypadku większych pojazdów obowiązują dodatkowe ograniczenia i wymagania.

Opłaty za jazdę kamperem – poruszanie się po autostradzie

Wszystkie kampery i przyczepy kempingowe potrzebują szwajcarskiej winiety autostradowej. Cena rocznej winiety jest stała i wynosi 40 franków szwajcarskich, co w przeliczeniu na polską walutę daje ok. 200 zł. Jeżeli nabędziesz winietę w 2021 roku, będzie ważna do końca stycznia roku następnego.
Jazda po szwajcarskich górskich drogach wymaga umiejętności i ogromnego skupienia. Podczas ciągnięcia przyczepy kempingowej lub jazdy dużym kamperem kierowca musi wykonywać wiele manewrów i ciężko pracować, aby utrzymać pojazd na drodze.  Droga hamowania ciężkim pojazdem, zwłaszcza podczas zjazdów, jest trudna i dość niebezpieczna, dlatego tym ważniejsze jest, aby dostosować prędkość i zachować bezpieczną odległość od użytkowników drogi.

Podróż kamperem po Alpach – jak radzić sobie w górach?

Na wąskich zakrętach przyczepa kempingowa lub kamper może zająć całą trasę, w tym części toru jazdy dla nadjeżdżających pojazdów. Przemieszczanie się po górskich drogach jest dużym wyzwaniem i prawdziwym treningiem umiejętności. Jedź ostrożnie i zatrzymaj się, jeśli to konieczne, pozwalając Tobie i innym kierowcom na wykonanie bezpiecznych manewrów. Nawet jeśli dobrze sobie radzisz na górskich drogach, weź pod uwagę innych kierowców i bądź cierpliwy.
Większość przełęczy górskich jest dostępna dla prawie wszystkich typów pojazdów, ale jedź nimi tylko wtedy, gdy masz odpowiednie umiejętności. W razie wątpliwości znajdź alternatywną trasę lub poruszaj się autostradami. Sprawdzaj przy tym wskazania dotyczące jazdy po wybranych drogach. Na niektórych przełęczach, takich jak przełęcz Oberalp, odradza się jazdę przyczepą kempingową lub kamperem z powodu zwiększonego ryzyka kolizji i dużej liczby trudnych do pokonania zakrętów.

Planowanie noclegu w Alpach – podróż kamperem

Niestety, nie możesz po prostu zaparkować kampera i spędzić nocy w pięknym miejscu przy szwajcarskiej drodze. Możesz to zrobić wyłącznie na wyznaczonych kempingach, dlatego tak ważne jest zaplanowanie trasy z wyprzedzeniem.
Warto przy tym poznać podstawowe przepisy ruchu drogowego odnoszące się do ciężkich pojazdów. Samochody do 3,5 tony muszą przestrzegać ograniczeń prędkości 80 km/h poza terenem zabudowanym, 100 km/h na autostradach i 120 km/h na autostradach. Pojazdy powyżej 3,5 tony nie mogą nigdy przekraczać 100 km/h.
Uwaga! Prawo jazdy kat. B jest wystarczające dla pojazdów do 3,5 tony i przyczep do 750 kg. W przypadku cięższych pojazdów i przyczep wymagane jest prawo jazdy kategorii C1 lub D.
W przypadku transportu o masie całkowitej powyżej 3,5 tony obowiązuje opłata za pojazd ciężki.

Dodatkowo, warto zapoznać się z artykułem Wyjazd kamperem w Alpy zrealizowanego przez M-canoe, gdzie przedstawiono nie tylko cenne porady, ale również szereg atrakcji, możliwości aktywnego wypoczynki i pięknych tras widokowych. Zachęcamy także do wypraw kajakowych już będąc w Alpach, dzięki czemu wakacje będą niezapomniane!