Zabawki od bardzo dawna służyły dzieciom do umilania ich wolnego czasu, którego z pewnością mają bardzo dużo. Co więcej, z każdym rokiem większość z nas posiada coraz więcej obowiązków, które ograniczają nasz czas, jaki moglibyśmy poświęcić naszym pociechom – w takich przypadkach rodzice kupują zabawki, które mogłyby zastąpić czas z nimi spędzony. Musimy jednak wiedzieć, że odpowiednie wychowanie oraz spędzanie wspólnie z całą rodziną każdej wolnej chwili wpływa bardzo pozytywnie na rozwój naszego dziecka. Pamiętajmy – nic nie zastąpi nam obecności rodziców! Jeśli jednak podejmujemy decyzję o zakupie kolejnej zabawki, to zadbajmy o to, by ta zabawka nie tylko umilała dziecku czas, ale jednocześnie pozwalała mu się lepiej rozwijać.

Zabawki, które uczą

Zabawki edukacyjne to doskonała forma zabawy dla naszych maluchów, która w tym samym czasie pozwala im odkrywać świat, rozwija wszelkie zdolności oraz wymaga kreatywnego myślenia. Dla malutkich dzieci niezwykle ważne są zabawki, które pozwolą im trenować zmysły słuchu, smaku czy wzroku oraz wszelkiego rodzaju zabawki wymagające ruchu dziecka. Dlatego też warto wybierać te zabawki, które wydają dźwięk, świecą czy też brzęczą przy potrząsaniu. Zabawki te powinny być zakupione jedynie w dobrych sklepach, których produkty przeszły pozytywnie wszelkie badania. Zbyt głośne zabawki, bądź zawierające malutkie i kruche elementy są bardzo niebezpieczne dla zdrowia czy nawet życia naszego malucha. Warto więc wydać trochę więcej pieniędzy, lecz zakupić w pełni bezpieczną rzecz, niż później martwić się.

Dla nieco starszych dzieci, które już mówią, chodzą i potrafią się samodzielnie bawić bez naszego udziału, można zakupić zabawki, które wymagają wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności samodzielnego myślenia. Na rynku można znaleźć puzzle czy wszelkiego rodzaju układanki, a także kolorowanki, klocki lego i inne. W zależności od zainteresowań młodego człowieka możemy dokonać trafniejszych wyborów zabawek, które pozwolą rozwijać jego predyspozycje.

Jak widzisz, istnieje wiele zabawek, które pozwolą Twojemu dziecku się szybko rozwijać, co w rezultacie da mu szansę odnosić lepsze sukcesy w życiu. Umysł dziecka jest bardzo chłonny wiedzy, dlatego też odpowiednie wychowanie ma bardzo duży wpływ na całe życie młodego człowieka. Musisz jednak wiedzieć, że żadna zabawka nie da dziecku tego co kontakt z rodzicami -bez wątpienia należy poświęcić mu dużo czasu i uwagi, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego psychikę i więź emocjonalną z najbliższymi. Pamiętaj, iż każdy człowiek, niezależnie od wieku może się rozwijać jedynie wtedy, gdy czuje miłość od najbliższych, jest doceniany i wspierany, a bez wspólnego spędzania czasu i poczucia bliskości, dzieci czują się odrzucone, co z pewnością wpłynie na ich dalsze życie.