dobry materac

Czy wiesz, że jedną trzecią życia spędzasz w łóżku? Chociażby z tego względu warto pomyśleć, aby nie była to część życia stracona. Aby przyszedł zdrowy sen, łóżko musi być wygodne. Jest to podstawowa prawda, której nie wolno lekceważyć. Najważniejszą informacją jest to, że na co dzień nie powinniśmy spać  na rozkładanych wersalkach czy kanapach.

Dbaj o siebie wybierając dobry materac

antyalergiczne materace

Towarzyski wyjazd, czy jedna noc spędzona na takiej kanapie, to jeszcze nie jest powód do bólu głowy.  Niemniej systematyczne spanie w takich warunkach może powodować dolegliwości mięśniowe i migreny. W nocy kilkanaście razy zmieniamy pozycję i to bardzo ważne, jak układa się podczas snu nasze ciało i na czym. Połączenia między poduszkami wersalki powodują, że nie leżymy  swobodnie, poza tym wypełnienia i materiał, z jakiego jest zbudowana kanapa nie są na tyle ergonomiczne, aby wpływały regenerująco na kręgosłup i mięśnie.

Jakie wybrać łóżko i materac

Najlepszym rozwiązaniem i gwarancją zdrowego, uzdrawiającego snu jest łóżko ze stelażem i materac. Materac należy odpowiednio dobrać do jego użytkownika. Przy wyborze powinniśmy się kierować swoją wagą, wzrostem,  ew. schorzeniami kręgosłupa oraz tym, jak lubimy spać, na boku, brzuchu czy na wznak. Niewłaściwie dobrany materac powoduje dyskomfort i sprzyja rozwojowi chorób związanych z układem krążenia oraz nie zdrowymi napięciami mięśni. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są materace dostosowujące się kształtem do ciała śpiącego, czyli lateksowe lub z pianki termoelastycznej. Niemniej osoby wysokie i bardzo ciężkie raczej powinny spać na materacach sprężynowych, gdyż   te są bardziej wytrzymałe i grubsze.

Cienki materac lateksowy pod wpływem ciężaru spłaszczy się do poziomu stelaża. Osoby najczęściej śpiące na boku powinny mieć tak zagłębione w materac ramiona i biodra, aby ich kręgosłup tworzył linię prostą. Osoby śpiące na wznak lub na brzuchu będą zachwycone materacami z lateksu. Nie zapominajmy, że aby materac dłużej nam służył, powinien być chroniony przez dodatkową powłoką, którą można w każdej chwili zdjąć i uprać.
Małgorzata Zagórska – Behawiorysta zwierzęcy COAPE