Nie ma chyba rodzica, który nie byłby dumny z tego, że jego dziecko stawia swoje pierwsze kroki w przyszłe, dorosłe życie. Każdy maleńki kroczek sprawia, że rodzice, obojętne czy to matka czy ojciec, są rozpierani przez dumę, że ich mała pociecha stawia swoje samodzielne kroki. Sęk w tym, że o wiele trudniej jest takim dzieciom wchodzić w nowe życie, jeśli posiadają nieodpowiednie buty dla dzieci .
Możesz tego nie wiedzieć, ale stopa ludzka składa się z ponad 10 kosteczek, które wpływają na sprawność naszego przemieszczania się na nogach. U dorosłej osoby mamy dobrze wykształconą kość, która jest odporna na działania zewnętrzne. Dlatego stawanie na stopie nie powoduje deformacji.

Stopa dziecka
Co innego w przypadku stopy dziecka, która dopiero rozwija się i często więcej w niej chrząstki niż prawdziwej kości. Dlatego stabilny rozwój stopy jest kwestią kluczową, gdy dobieramy buty dla dzieci .
Przede wszystkim obuwie dorosłych osób jest wzorowane na jednym uniwersalnym szablonie, do którego szyje się całą resztę. Oznacza to, że większość noszonych butów została uszyta pod jeden wzór, co nie ma większego znaczenia, jako że nasze stopy zostały i tak doskonale uformowane. Choć zazwyczaj trzeba nieco rozchodzić każdy nowy but, nie ma co się martwić, że nasze stopy będą okaleczone. Jeśli istnieje taka potrzeba, wtedy stosuje się wkładki korygujące stopę.
Buty dla dzieci natomiast muszą zostać wykonane z zupełnie innych materiałów i z uwzględnieniem, że stopa dziecka jest przede wszystkim nierozwinięta dostatecznie, aby sama mogła zawalczyć z butem, jaki zwykle nosi osoba dorosła.
Obuwie dla dzieci szyje się praktycznie zawsze z naturalnych materiałów, ponieważ tylko dzięki temu można zagwarantować, że stopa będzie w stanie oddychać prawidłowo. Dlatego buty dla dzieci nie powinny być wykonywane ze sztucznych tworzyw, w tym ze sztucznej skóry. Wyjątkiem jest obuwie przeciwdeszczowe, czyli kalosze, jako że nie da się uniknąć stosowania innego materiału niż kauczuk.