Przed każdym świeżo upieczonym rodzicem stoi niestety wiele obowiązków, związanych z narodzeniem pierwszego dziecka. Nie zdajemy bowiem sobie sprawy z tego jak wiele potrzebuje takie niemowlę. Jeszcze zanim się narodzi musimy zakupić dla niego wyprawkę składającą się z ubranek, becika, podgrzewacza do mleka, pieluszek i całej masy innych rzeczy, które niewątpliwie są niezbędne. Dlatego też decydując się na dziecko musimy liczyć się z olbrzymi wydatkami, które nierzadko zmuszają nas do wprowadzenia znacznych oszczędności. Pierwsze dziecko jest dla nas największym szczęściem, chcemy dla niego jak najlepiej, dlatego też w większości przypadków odwiedzając sklepy dla maluchów wydajemy zbyt dużo pieniędzy na rzeczy, które w rzeczywistości nigdy nam się nie przydadzą, bądź też są opcjonalne. Co więc zrobić, aby dobrze przygotować się na nadejście dziecka na świat i ograniczyć większość wydatków z tym związanych?

Ubranka dla niemowląt

Pierwszy istotny błąd jaki dokonują młodzi rodzice jest zakup zbyt dużej ilości ubranek dla malucha, bądź też zakup tych niewłaściwych. Dostając zdjęcie USG w ostatniej fazie rozwoju dziecka w brzuchu matki, lekarz jest w stanie określić wielkość naszego malucha i w większości na tej podstawie wiele rodziców dokonuje zakupu śpioszków.  Jest to największy błąd jaki możecie zrobić, albowiem te wymiary w zasadzie nigdy się nie potwierdzają w rzeczywistości, dlatego też warto zakupić kilka ubranek w minimalnie większym rozmiarze.

Czemu kilka?

bawiace-sie-dzieciPonieważ dziecko zaraz po porodzie bardzo szybko rośnie i się rozwija, co powoduje że w zaledwie kilka tygodni później zakupione ciuszki zupełnie na niego nie pasują. Dokonując zakupu śpioszków, warto więc kupić maksymalnie pięć sztuk z danego rozmiaru – więcej nie jest Ci potrzebnych. Szukając śpioszków, warto skoncentrować swoją uwagę wyłącznie na te, które mają rozpięcie w kroczu ułatwiające szybką zmianę pieluszki. Każdorazowe zdejmowanie ciuszków jest bardzo uciążliwe dla naszej pociechy – niejednokrotnie stanowi ono główne źródło płaczu, dlatego też wybór odpowiedniego ubioru powinien być dla nas priorytetem.

Pieluchy

Kolejnym źródłem ponoszonych nakładów finansowych na naszego malucha są pieluszki. Musisz wiedzieć, że niemowlę załatwia swoje potrzeby nawet kilkanaście razy na dobę. Doskonałym rozwiązaniem są oczywiście popularne „pampersy”, które dobrze wchłaniają wilgoć, jednakże niestety jest to bardzo duży wydatek – nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli nie jesteś sobie w stanie na to pozwolić, to warto się zaopatrzyć w pieluchy wielorazowe, jakie to niegdyś stosowały nasi rodzic czy dziadkowie. Tego typu pieluchy tetrowe w przeciwieństwie do pampersów można prać i stosować ponownie. Wiąże się to więc z dodatkowym zajęciem, jednakże z uwagi na duże oszczędności, można przyjąć, że jest to warte naszego zachodu.